Амніоцентез: робити чи ні? Можливі результати, відгуки…

By | 20.07.2015

Під контролем ультразвуку за допомогою тонкої голки здійснюють пункцію і паркан амніотичної рідини, для дослідження потрібно приблизно 15-20 мл, після проведення маніпуляції майбутній мамі необхідний відпочинок, протягом найближчого тижня їй необхідно виключити фізичні навантаження.

Амніоцентез: робити чи ні? Можливі результати, відгуки…

Амніоцентез – обстеження, в процесі якого через прокол стінки амніотичного міхура проводиться забір навколоплідної рідини, її дослідження дозволить визначити групу крові, резус-фактор, стать дитини, його генотип і каріотип ще до народження. Цей аналіз найбільш інформативний, якщо він проводиться у Другому триместрі (16-20 тижнів). У цей час дослідження має найменший ризик розвитку ускладнень. За всю вагітність прокол з діагностичною метою проводиться тільки один раз. Пунктирування плодового міхура проводиться також для Пізніх абортів за медичними показаннями.

Види амніоцентезу Показання та протипоказання до проведення дослідження Методика проведення процедури Можливі ускладнення

Амниоцентез: делать или нет? Возможные результаты, отзывы…

Види амніоцентезу

За терміном проведення можна виділити такі види дослідження:

На строк до 15 тижнів проводиться ранній амніоцентез, дослідження на цьому терміні призначається досить рідко, оскільки з-за невеликої кількості навколоплідної рідини різко підвищується ризик пошкодження плоду. Маніпуляція, яка призначається після 16 тижня називається пізній амніоцентез, відгуки про цю процедуру свідчать, про малий ризик для плода і її мінімальної хворобливості.

За місцем пунктирування розрізняють три види амніоцентезу:

  • вагінальний або трансвагінальний – прокол в цьому випадку проводиться через склепіння піхви або стінки матки; • трансабдомінальний або чрезбрюшинный – пункція робиться через черевну стінку і стінку матки; • трансцервикальный – здійснюється через цервікальний канал;

Показання та протипоказання до проведення дослідження

Отримавши результати амніоцентезу можна з точністю сказати про наявність або відсутність у плода дефектів нервової трубки, гемофілії, м’язової дистрофії, вроджених вад розвитку, синдромів Патау, Синдрому Дауна і Едвардса, генетичних патологій несумісних з життям, хвороби Тея-Сакса та ін.. Для визначення аномалій анатомічної будови таких, як «вовча паща» або «заяча губа» потрібні інші методи дослідження.

Показаннями до проведення амніоцентезу є:

   • зрілий вік майбутніх батьків (мати після 35 років, і батько після 45); • наявність генетичних або спадкових захворювань у близьких родичів; • якщо в сім’ї є дитина з генетичними відхиленнями; •

Резус-конфлікт

  матері і плода; • скринінгові тести або ультразвукове дослідження виявило ризик розвитку патологій у ембріона; • вплив несприятливих факторів – шкідлива робота, рентгенологічне дослідження, прийом деяких медикаментозних препаратів; • наявність внутрішньоутробної інфекції; • до якого терміну проводити амніоцентез визначає лікар, іноді він необхідний перед достроковими пологами для визначення зрілості легенів дитини;

Як у будь-якої медичної процедури у пунктирування плодового міхура є деякі протипоказання:

Гострі інфекційні або запальні захворювання, а так само хронічні хвороби в стадії загострення. Загроза мимовільного переривання вагітності. Аномалії і патології розвитку матки. Наявність фібром або міом. Захворювання крові, що впливають на її згортання. Якщо плацента розміщується На передній стінці матки.

Лікар може рекомендувати зробити дослідження, а робити амніоцентез чи ні, вирішує тільки майбутня мати.

Методика проведення процедури

Відгуки про амниоцентезе говорять про те, що сама процедура безболісна, досить безпечна, і займає небагато часу. Тривалість самої маніпуляції складе всього кілька хвилин, частіше вона проводиться без анестезії, але за бажанням пацієнтки можлива місцева анестезія для виключення будь-яких дискомфортних відчуттів. Перед процедурою обов’язково проводять ультразвукове дослідження для визначення розташування плода і плаценти, потім шкірні покриви необхідно обробити антисептичним препаратом.

Під контролем ультразвуку за допомогою тонкої голки здійснюють пункцію і паркан амніотичної рідини, для дослідження потрібно приблизно 15-20 мл, після проведення маніпуляції майбутній мамі необхідний відпочинок, протягом найближчого тижня їй необхідно виключити фізичні навантаження. З медикаментів можуть бути призначені анальгетики, препарати з антибактеріальною дією, для попередження розвитку резус-конфлікту жінці вводять антирезусний імуноглобулін не пізніше ніж через три доби після дослідження. Результати амніоцентезу можна отримати через два-три тижні.

Можливі ускладнення

Амніоцентез безпечна процедура, але в деяких випадках (до 1% від усієї кількості досліджень) можуть розвиватися наступні ускладнення:

   • пошкодження ембріона або пуповини голкою для пунктирування; • прокол кишечника або сечового міхура майбутньої мами в ході дослідження; • розвиток мимовільного викидня, відшарування плаценти,

Передчасних пологів

  , хориоамниотита; • передчасне вилиття вод;

Якщо протягом декількох днів після маніпуляції з’являються хворобливі відчуття, кровотеча, незвичайні виділення або піднімається температура, вагітній жінці необхідна термінова консультація лікаря.

Перед тим, як визначитися робити амніоцентез або немає, необхідно вивчити всі можливі ускладнення і вибрати лікаря гідного довіри, від його професіоналізму залежатиме проведення процедури. Навіть якщо результати амніоцентезу не вплинуть на бажання жінки виносити цієї дитини, точно знаючи діагноз, вона може підготуватися до того, що потрібно робити сім’ї після його народження.