Екзема на ногах – причини і лікування усіма можливими методами

Екзема на ногах – причини і лікування усіма можливими методами
Екзема на ногах – дерматологічне захворювання, що має складну природу походження, відрізняється тривалим перебігом і непростим лікуванням. Дізнайтеся про цієї патології та її різновиди більше з нашої статті.

Экзема на ногах – причины и лечение всеми возможными методами

Різноманітні за походженням, але схожі за проявами ураження шкірного покриву, іменовані екземами, відносяться до запальних незаразних дерматологічних захворювань. Нерідко діагностується екзема на ногах, яка може протікати в гострій формі або приймати хронічний рецидивуючий перебіг.

Екзема – види

Екзема, локализирующаяся на ногах, супроводжується запальними процесами в товщі дерми та епідермісу. Залежно від особливостей механізму зародження та розвитку захворювання, його клінічних проявів, фахівці виділяють різновиди екземи на ногах: істинна, мікробна, варикозна, професійна, рогова (мозолевидная) і деякі інші. Зупинимося коротенько на цих основних типах патології.

Варикозна екзема

Така форма захворювання з’являється у хворих варикозною хворобою нижніх кінцівок і часто має хронічний перебіг зі схильністю до частих загострень. Основний фактор, що приводить до виникнення ураження, порушення венозного кровотоку. Це відбувається найчастіше внаслідок порушення роботи судинного клапанного апарату, ослаблення його функцій, з-за чого спостерігається збільшення тиску у венах, їх видозміну, розвиток застійних явищ. Дані несприятливі явища ведуть до висушування і витончення шкірних тканин, появі на них микроранок, тріщин.

Варикозна екзема на ногах локалізується переважно на нижній третині гомілок, поблизу ділянки з розширеними венами. Спочатку розвитку такого ускладнення пацієнти відзначають лущення ділянок шкіри, поява наростаючого свербежу. Після цього приєднуються запальні ознаки: почервоніння тканин, болючість, освіта вскрывающихся бульбашок, залишають грубі скоринки. Нерідко ці прояви передують виникнення трофічних виразок на ногах.

экзема виды

Мікробна екзема

У тих випадках, коли на нижніх кінцівках є довгостроково незагойні інфіковані рани, отримані в результаті травм або хірургічних втручань, грибкові ураження, свищі, садна, може розвинутися мікробна екзема на ногах. Також дана різновид патології іноді формується на тлі лимфозастоя, венозної недостатності. В якості збудників найчастіше виступають такі мікроорганізми:

 • стрептококи;
 • стафілококи;
 • протеї;
 • клебсієли;
 • кандиди.

Внаслідок зниження бар’єрних функцій епідермісу хронічний вплив хвороботворних патогенів призводить до утворення екзематозних поразок. Характерною відмінністю цієї форми хвороби є чітко обмежені запальні вогнища, схильні до периферичної росту і масивному нашаруванню гнійних скоринок. Крім того, нерідко при мікробної формі спостерігається поява відсівів – окремих маленьких пустул, вогнищ лущення на зовні здорових тканинах.

Справжня екзема

Цей вид, що має неясну етіологію, є найпоширенішим. На початку розвитку патологія локалізується в області обличчя, після чого переходить на кінцівки. Якщо з’являється така екзема на ногах, початкова стадія характеризується почервонінням і набряком тканин. Після цього виникають везикульозний і папульозні висипання, сильний свербіж. Осередки при цьому не мають чітких кордонів. Вскрывающиеся елементи залишають після себе мокнучі ранки, покриваються кірками. Після згасання запальних процесів на уражених зонах формується рубцева тканина.

загрузка...

Різновид істинної екземи – дісгідротіческая екзема на ногах, при якій уражаються підошви стоп. Характерними проявами виступають дрібні щільні бульбашки з прозорою рідиною всередині, вскрывающиеся і формують хворобливі ерозії або залишають кірки. Хвороба супроводжується вираженим свербінням, печією. Крім цього, у багатьох пацієнтів з’являються трофічні зміни нігтів.

истинная экзема

Професійна екзема

Ця форма патології виникає внаслідок тривалого впливу різних подразників – найчастіше хімічних, наприклад: нікелю, хрому, формаліну, епоксидної смоли, бензилпеніциліну, новокаїну, барвників, миючих засобів і ін Ризику розвитку ураження схильні працівники фармацевтичної, хімічної, металургійної, поліграфічної промисловості, автомойщики, прибиральники.

Нерідко починається професійна екзема на пальцях ніг, поширюючись на стопи. Характерними проявами є сильне почервоніння, набряклість, велика кількість везикулезных елементів. На ураженій шкірної поверхні змінюється малюнок, тканини товщають. Патологічні процеси схили швидко «вщухати» при усуненні контакту з речовинами-подразниками.

Мозолевидная екзема

Поразка даного виду найчастіше спостерігається у жінок в клімактеричному періоді, що може свідчити про роль змін гормонального фону у його виникненні. Характерною особливістю захворювання є поява гіперкератозу – надмірне потовщення епідермісу. На відміну від інших форм хвороби, бульбашки не виникають, а замість них утворюються мозолевидные розростання, які з часом розтріскуються з формуванням глибоких тріщин, що викликають біль.

Мозолевидная екзема (тилотическая, рогова) дещо схожа з проявами псоріазу, мікозу, епідермофітії стоп, від яких слід відрізняти дане захворювання. Нерідко при тривалому перебігу патології вона ускладнюється ураженням міжпальцевих проміжків, що супроводиться вираженим свербінням, почервонінням, набряком, появою болючих ерозій.

Екзема на ногах – причини

Точні причини появи патології на сьогоднішній час не встановлені, існує декілька теорій на цей рахунок. Вважається, що екзема на ногах – поліетіологічне захворювання, одне з основних значень у розвитку якої відводиться імунних зрушень, що провокує алергічні реакції. Вчені припускають, що різні подразники (переважно зовнішні) призводять до перебудови тканин організму, при якій екзематозні реакції в шкірі можуть запуститися в будь-який момент.

Разом з тим, багато фактів свідчить на користь того, що екзема між пальцями ніг і на інших ділянках нижніх кінцівок в процесі свого формування знаходиться в залежності від стану нервової системи. Порушення її діяльності може виникати внаслідок частих стресових ситуацій, розумових перевтоми. На цьому ґрунті рефлекторно розвиваються зміни, що передують розвитку в шкірних тканинах екзематозного процесу. Крім того, «допомагають» несприятливим процесам деякі внутрішні патології:

 • хвороби печінки;
 • хвороби нирок;
 • дисбактеріоз кишечника;
 • панкреатит;
 • холецистит;
 • гастрит зі зміною кислотності;
 • виразкова хвороба;
 • глистні інвазії;
 • порушення гормонального фону (пов’язані з щитовидною залозою, наднирковими залозами);
 • атопічний дерматит.

экзема на ногах причины

Причинними факторами визнані і багато зовнішні впливи:

 • контакт з алергенами, хімічними подразниками;
 • вплив тепла, холоду, ультрафіолетового випромінювання;
 • механічні, хімічні, термічні та радіаційні ушкодження шкірного покриву;
 • інфекції.

Як виглядає екзема на ногах?

У типових випадках екзема на ногах починається з почервоніння шкіри, що супроводжується нестерпним свербінням, на тлі якого незабаром виникають множинні пухирці з серозною рідиною всередині. Після розкриття цих елементів залишаються точкові ерозії, при підсиханні яких формуються жовтуваті кірки. Коли розвивається суха екзема на ногах, висипання та ерозії відсутні, а уражені ділянки виглядають почервонілими, сильно шелушащимися, покриті лусочками і растрескивающимися.

сухая экзема на ногах

Мокнуча екзема на ногах

Мокнуча екзема – трансформація сухої форми ушкодження, при якому лопающиеся бульбашки з витікає серозною рідиною не встигають заростати кірками, а починають заглиблюватися і перетворюватися на виразки. Так утворюється мокнуча поверхня неоднорідна, поступово збільшується в розмірах. З’являються скоринки швидко намокають, не дозволяючи тканин эпителизироваться. Всі ці процеси супроводжуються сильним сверблячкою, печінням. Який вигляд має екзема на ногах, фото, наведене нижче, здатне передати.

мокнущая экзема

Як лікувати екзему на ногах?

Для того, щоб визначити в кожному конкретному випадку, як вилікувати екзему на ногах, фахівцям потрібно якомога більше дізнатися про механізм її появи, провокуючих факторів. Для цього може знадобитися виконання алергічних тестів, дослідження функціонування нервової системи, органів травлення, рівня гормонів і перевірка інших патогенетичних ланок. Всім пацієнтам, у яких діагностовано екзема на ногах, показано дотримуватися наступних рекомендацій:

 • обмеження водних процедур ділянок ураження;
 • відмова від контакту з можливими подразниками, хімікатами, засобами побутової хімії;
 • уникання стресових ситуацій;
 • дотримання здорового гіпоалергенної дієти;
 • регулярний догляд за шкірою ніг за допомогою спеціальних препаратів.

У багатьох випадках лікування екземи на ногах в домашніх умовах передбачає медикаментозну терапію з прийомом таких препаратів системної дії:

 • антигістамінні засоби (Діазолін, Лоратадин, Цетиризин);
 • заспокійливі, транквілізатори (Нозепам, настоянка валеріани, Хлозепід);
 • глюкокортикоїдні препарати (Дексаметазон, Преднізолон);
 • антибактеріальні препарати (Гентаміцин, Тетрациклін, Еритроміцин);
 • вітаміни B1, B6, C;
 • сорбенти (Ентеросгель, Атоксіл, активоване вугілля).

Ефективні при лікуванні фізіотерапевтичні методики:

 • ПУВА-терапія;
 • селективна фототерапія;
 • гелій-неонове лазерне опромінення;
 • озонотерапія;
 • магнітотерапія.

мазь от экземы

Мазі проти екземи на ногах

З препаратів місцевої дії нерідко рекомендують мазь від екземи, особливо при сухій формі ураження. Мазь від екземи на ногах може бути негормональною, дія якої спрямована на придушення патогенної мікрофлори, ліквідацію запальних процесів, прискорення регенерації тканин, або ж гормональної, що застосовується у більш важких випадках з метою потужного протизапального ефекту. Перерахуємо основні препарати у формі мазей, призначувані при екземі:

 • з вмістом кортикостероїдів – Гідрокортизон, Адвантан, Лоринден С;
 • негормональні – мазь Вількінсона, саліцилової-цинкова мазь, Іхтіол, Декспантенол, Магнипсол, Банеоцин, Левомеколь, Микодерм та інші.

Крем від екземи на ногах

Лікування екземи на ногах з наявністю мокнутия нерідко включає застосування наступних видів кремів:

 • гормональні – Целестодерм B, Сінафлан, Элоком;
 • без кортикостероїдів – Бепантен, Скін-кап, Агросульфан, Элидел, Лостерин, Тимоген та деякі інші.

Лікування екземи на ногах народними засобами

Прихильники нетрадиційної медицини пропонують використовувати для лікування рецепти на основі рослинних компонентів. Багато з них ефективно допомагають усунути настирливий свербіж, знизити активність запальних процесів, продезінфікувати ділянки ураження. Пропонуємо застосувати просте засіб від екземи на ногах, рекомендований при різних видах ураження.

Рецепт примочки

Інгредієнти:

 • картопля – 1 шт.;
 • мед – 1 ч. ложка.

Приготування і застосування

 • Очистити коренеплід і натерти на тертці.
 • Змішати з медом.
 • Помістити суміш в складену в кілька шарів марлю.
 • Отриману примочку прикладати до ураженої області кілька разів в добу.
 • Дієта при екземі

  Дієта при екземі на ногах, що є складовою лікування, ґрунтується на таких принципах:

  • переважання молочно-рослинних страв, круп, відвареного нежирного м’яса, свіжих фруктів і овочів;
  • відмова від жирних, смажених, копчених страв, солодощів, маринадів, алкоголю;
  • відмова від високоалергенних продуктів (цитрусові, какао, полуниця, червона риба, яєчний білок);
  • достатнє вживання рідини.