HCT в аналізі крові – що це таке, чому підвищується і знижується гематокрит?

By | 04.12.2018

HCT в аналізі крові – що це таке, чому підвищується і знижується гематокрит?
HCT в аналізі крові, що це таке за показник, від чого залежить і на що вказує – часті запитання пацієнтів. Так позначають гематокрит, який відображає співвідношення формених елементів до її об’єму. Даний параметр визначає в’язкість і згортання.

Загальний аналіз крові – простий, але унікальний метод лабораторної діагностики. За його результатами можна судити як про роботу організму в цілому, так і про функціонування окремих його систем. У такому випадку звертають увагу на окремі показники. Самі пацієнти можуть лише здогадуватися про значення зазначених позначень. Який параметр позначається як HCT в аналізі крові, що це за таке – більшості невідомо.

Що означає в аналізі крові НСТ?

Побачивши абревіатуру HCT в аналізі крові, що це таке за показник, як інтерпретується, що відображає – більшість пацієнтів не знає. Цим поєднанням літер позначають гематокрит. Цей показник являє собою співвідношення формених елементів крові до одиниці її об’єму. Виражається у відсотках. При цьому під форменими елементами розуміються як еритроцити, так і всі клітини крові в цілому.

Однак принципової відмінності в цьому немає, так як еритроцити становлять майже 99 % всіх клітин, які містяться в крові людини. Враховуючи ці особливості, щоб простіше і доступніше пояснити пацієнтам, що таке гематокрит в аналізі крові, лікарі пояснюють його як співвідношення кількості еритроцитів у зразку до об’єму крові.

Загальний аналіз крові НСТ

З’ясувавши про що говорить гематокрит, назвемо основний спосіб його діагностики. При направленні крові на аналіз НСТ може оцінюватися не завжди. Даний тест покликаний встановити частку червоних кров’яних тілець в кров’яному руслі людини, в загальному об’ємі циркулюючої в організмі крові. При цьому в ній присутні і лейкоцити і тромбоцити, обсяг яких не враховують при проведенні показника. Цей примітивний спосіб оцінки нерідко комбінується з процедурою визначення рівня гемоглобіну в крові, який застосовується при оцінці стану здоров’я людини.

НСТ в аналізі крові – норма

Після того як проведено загальний аналіз крові, НСТ норма даного показника інтерпретується з урахуванням кількох факторів. Для правильної та об’єктивної оцінки показника фахівці враховують:

 • стать пацієнта;
 • вік.

Встановлено, що у жінок репродуктивного віку цей показник у нормі має менші значення. Це пов’язано з особливостями жіночої фізіології, циклічними змінами в організмі. Змінюватися параметр може і під час вагітності, тому для цього періоду встановлені свої показники. Після того як проведено HCT аналіз крові розшифровка результатів проводиться лікарем.

В цілому в нормі значення НСТ в аналізі має бути в наступних межах:

1. Чоловіки – 0,44–0,48.

2. Жінки – 0,36–0,43 (при вагітності в нормі знижується).

3. Діти:

 • новонароджені – 0,44-0,62;
 • до 3 місяців – 0,32-0,44;
 • 3-12 місяців – 0,36-0,44;
 • 1-10 років – 0,37-0,44.

НСТ в аналізі крові підвищений

Коли у пацієнта підвищений гематокрит у крові, говорять про її згущення. Відбувається це на тлі збільшення концентрації еритроцитів у кров’яному руслі людини. При детальній діагностиці патологічного стану вдається встановити головні провокуючі фактори. Як показує лікарська практика, пов’язані вони з підвищеною продукцією червоних кров’яних тілець (порушенням роботи кісткового мозку) або зі збільшенням розмірів самих клітин, що робить кров більш густий.

Підвищений Гематокрит – причини

Навіть знаючи для чого діагностується HCT в аналізі крові, що це таке, пацієнти зачату не здогадуються про причини його підвищення. Високий гематокрит у більшості випадків зумовлений розвитком патології системи кровообігу. Серед можливих причин, що викликають зміна гематокриту в більшу сторону:

 • Еритроцитоз.
 • Еритремія (хвороба Вакеза) – підсумок підвищеної продукції еритроцитів. Супроводжується тяжкістю в голові, болями в серце, неприємними покалываниями в пальцях, почервонінням шкірних покривів.
 • Компенсаторні реакції серцево-судинної системи – виникають, коли кров прагне більше наситити тканини киснем: легенева недостатність, перебування в умовах великих висот.
 • Вади серця.
 • Лейкоз.
 • Ниркова патологія.
 • В якості причин тимчасового підвищення гематокриту можуть виступити такі перехідні стани:

  • кишкова непрохідність;
  • проривний пронос;
  • опікова хвороба;
  • перитоніт;
  • гіпергідроз (підвищена пітливість).

  Підвищений Гематокрит – що робити?

  Коли показник НСТ в аналізі крові підвищений, лікарі призначають відповідне лікування. Стан намагаються нормалізувати за допомогою симптоматичної терапії. При вираженій еритремії показано заміщення фізіологічної рідини. Процедури проводять через день шляхом кровопускання. За одну процедуру забирають до 500 мл крові, яку заміщають реополиглюкинами – розчини, що зменшують в’язкість крові.

  Деяким пацієнтам призначають эритроцитафарез. При його проведенні за допомогою спеціального апарату здійснюють корекцію складу крові поза тіла. У складі комплексної терапії медики призначають антиагреганти та антикоагулянти (Курантил, Аспірин). Тривалість терапії може становити кілька місяців.

  НСТ в аналізі крові знижений

  Низький гематокрит говорить про рідкої крові. В такому випадку спостерігається виражене зниження концентрації червоних кров’яних тілець. Розрідження крові негативно позначається на її здатності до згортання. В результаті пацієнти у яких виявляється знижений гематокрит у крові піддаються більшому ризику кровотечі навіть при незначних травмах. Внутрішнє кровотеча може бути спровоковано і витончення стінок судин, яке відзначається при різних хронічних і гострих патологіях.

  Гематокрит знижений – причини

  Встановити, чому НСТ в аналізі крові знижений, причини зменшення даного показника можна за результатами обстеження. Однак у деяких випадках фактори, що провокують зменшення концентрації еритроцитів у крові очевидні, тому діагностика не займає багато часу. Зниження гематокриту характерно для наступних патологічних станів:

  • травми або оперативні втручання, що супроводжуються крововтратою;
  • анемія;
  • порушення вироблення еритроцитів;
  • патології печінки.

  Варто відзначити, що зниження гематокриту може мати повністю фізіологічний характер. Так, при виношуванні малюка у вагітних відзначається зменшення кількості еритроцитарної маси. Пов’язане воно зі значним збільшенням об’єму циркулюючої крові. Відбувається це до 20-го тижня вагітності, коли утворюється додатковий коло кровообігу, що зв’язує майбутню маму і плід.

  Гематокрит знижений – що робити?

  Діагностований гематокрит нижче норми вимагає лікарського втручання. Основу терапії складають залізовмісні препарати. Ці ліки стимулюють синтез червоних кров’яних тілець, що позитивно відображається на рівні гематокриту. Залежно від тяжкості стану може бути показано як перорального, так і ін’єкційне введення. Серед таблетованих форм:

  • Ферретаб;
  • Мальтофер;
  • Сорбифер.

  Підвищення гематокриту сприяє і дотримання дієти. У раціон пацієнта включають продукти і страви, багаті залізом:

  • червоне м’ясо;
  • горіхи;
  • яйця;
  • гранат;
  • яловичу печінку.

  Гематокрит при вагітності

  Розглядаючи результати дослідження, виявивши абревіатуру HCT в аналізі крові, що це таке за показник вагітні намагаються з’ясувати у лікаря. Головним для них є інформація щодо показника норми. Необхідно відзначити, що під час вагітності в організмі жінки відбувається багато перебудов, пов’язаних з розвитком і ростом плода. Однією з них є поява матково-плацентарного кола кровообігу, що зв’язує плід з матір’ю.

  Даний процес супроводжується збільшенням об’єму крові, в результаті чого співвідношення кров’яних клітин і плазми знижується. Лікарі пильно стежать за тим, як змінюється показник гематокриту: якщо до зачаття він був 0,38–0,45, то з настанням вагітності показник поступово знижується до 0,31–0,35. У другому триместрі гематокрит в крові дещо збільшується до 0,36, а в третьому знижується до 0,33–0,34. Так організм готується до можливої крововтрати при пологах.