Нейроциркуляторна дистонія – як розпізнати і лікувати невроз серця?

By | 04.12.2018

Нейроциркуляторна дистонія – як розпізнати і лікувати невроз серця?
Нейроциркуляторна дистонія може бути встановлена тільки при комплексному обстеженні. Нерідко її симптоми (стомлюваність, тахікардія, дискомфорт в серці) пацієнти списують на перенапруження і стреси. Відсутність лікування призводить до патологій серця.

З головним болем, супроводжується болями в серці, тахікардією, порушенням дихання, стикаються багато пацієнтів. Дані симптоми носять функціональний характер, тому часто залишаються без уваги. Проте подібними ознаками характеризується нейроциркуляторна дистонія, є результатом порушення нервової системи.

Що таке нейроциркуляторна дистонія простою мовою?

Від такого порушення, як нейроциркуляторна дистонія, що це таке, пацієнти дізнаються після постановки діагнозу. Даним терміном в медицині позначають комплекс розладів серцево-судинної системи, які носять функціональний характер. В результаті порушення регулювання вегетативних функцій – кровообігу, дихання, сечовиділення, потовиділення – змінюється робота практично всіх внутрішніх органів. Пояснюється це тим, що в іннервації систем організму бере участь вегетативна нервова система.

Нейроциркуляторна дистонія (НЦД) у деяких випадках є первинним захворюванням, обумовленим конституціональними особливостями організму. Як синдром патологія може розвинутися при хворобах ендокринної системи (захворюваннях щитовидної залози, надниркових залоз) і в період глобальних гормональних змін в організмі. Це пояснює поширеність НЦД серед підлітків пубертатного віку і дорослих людей, у яких спостерігається згасання репродуктивної системи (клімакс).

Причини нейроциркуляторної дистонії

З’ясувавши яке захворювання позначають терміном нейроциркуляторна дистонія, що це патологія, назвемо її основні провокуючі фактори. До розвитку НЦД можуть призводити різні причини, однак серед них відсутні органічні ураження ендокринної і нервової систем. У підлітків нейроциркуляторна дистонія пов’язана з недосконалістю механізму регуляції вегетативних процесів.

Фізичні і психічні навантаження, які відчувають підлітки в цей період, можуть спровокувати невроз серця (синонім НЦД). В іншому віці розвитку нейроциркуляторної дистонії можуть сприяти такі фактори:

 • гострі хронічні інфекції;
 • недосипання;
 • психічна травма;
 • вплив факторів навколишнього середовища (жаркий клімат, інсоляція);
 • неправильний режим;
 • інтоксикація організму;
 • прийом гормональних препаратів;
 • аборти в минулому.

У деяких пацієнтів може відмічатися спадкова схильність до розвитку НЦД. В такому випадку відзначається дисфункція нейрогуморальної регуляції серцево-судинної системи. Спровокована вона може бути порушенням гіпоталамо-гіпофізарної структури, яка здійснює координацію перебігу даних процесів.

Нейроциркуляторна дистонія – симптоми

Зовні невроз серця, симптоми цього захворювання можна сплутати з порушенням роботи нервової системи. Пацієнти знаходяться у неврозоподобном стані, що характеризується слабкістю, стомлюваністю, розладом сну, підвищеною дратівливістю. Серед інших симптомів хвороби:

 • зниження пам’яті;
 • погіршення концентрації уваги;
 • перепади настрою;
 • зниження вольових якостей.

Клінічна картина в більшості випадків складається з сукупності симптомів неврозоподібного стану. В залежності від характеру функціональних циркулярних розладів прийнято виділяти такі три типи НЦД:

 • гіпертонічний;
 • гіпотонічний;
 • кардіальний.

Нейроциркуляторна дистонія по гіпертонічному типу

Основною ознакою того, що у пацієнта відзначається нейроциркуляторна дистонія за гіпертонічним типом, є транзиторне підвищення артеріального тиску. Дане явище у 50% хворих не супроводжується зміною самопочуття, тому виявляється при випадковому медичному огляді. Друга половина пацієнтів з нейроциркуляторною дистонією за гіпертонічним типом, пред’являє лікарям скарги на:

 • головні болі;
 • прискорене серцебиття;
 • підвищену стомлюваність.

Даний тип НЦД часто збігається зі станом, яка визначається лікарями як прикордонна артеріальна гіпертензія. Деякі молоді фахівці помилково приймають його за гіпертонію. Однак при детальній діагностиці захворювання не виявляється патології серцево-судинної системи, що вказує на наявність порушення регуляції вегетативної нервової системи.

Нейроциркуляторна дистонія за гіпотонічним типом

Гіпотонічна НЦД характеризується симптомами хронічної форми судинної недостатності. У таких пацієнтів систолічний тиск не перевищує позначки 100 мм рт. ст. В основі захворювання часто лежить гіпотензія вен, тому його також позначають терміном нейроциркуляторна астенія. Детальне обстеження пацієнта вказує на зниження серцевого індексу супроводжується підвищенням периферичного судинного опору – підвищений серцевий викид виявляється у 25 % випадків хвороби.

Захворювання супроводжується зниженням рівня симпатичної активності. Пацієнти скаржаться на зниження працездатності, втомлюваність, м’язову слабкість, головні болі. При виражених ортостатичних розладах можливі непритомні стани, мерзлякуватість в кінцівках. Пацієнти з гіпотонічної НЦД мають характерний зовнішній вигляд:

 • бліда шкіра;
 • холодні кисті рук;
 • долоні вологі.

Нейроциркуляторна дистонія за кардіальним типом

Нейроциркуляторна астенія за кардіальним типом характеризується порушенням роботи серцево-судинної системи за відсутності істотних змін показників артеріального тиску. При цьому пацієнти скаржаться на прискорене серцебиття, перебої в роботі серця. Порушення ритму нерідко виникають при фізичному навантаженні, що супроводжується задишкою.

Фіксується тенденція до появи тахікардії, дихальної аритмії. Дані зміни супроводжуються збільшенням серцевого викиду, що відображається в результатах проведеної ЕКГ – зниження або підвищення вольтажу зубця Т – ознака НДЦ за кардіальним типом, яка клінічно проявляється не завжди.

Нейроциркуляторна дистонія за змішаним типом

Синдром нейроциркуляторної дистонії характеризується одночасною наявністю симптомів трьох описаних вище типів. Частіше зустрічається поєднання клінічної картини гіпертонічної і кардинальної НЦД. При діагностиці захворювання лікарі не можуть визначити переважання однієї з форм. До терапії даного типу НЦД підходять комплексно, враховуючи всі присутні симптоми і прояви патології.

Нейроциркуляторна дистонія – діагностика

Навіть при підозрі на НДЦ діагноз виставляється тільки на підставі одержаних результатів обстеження. Підтверджують критеріями при лікарському висновку є симптоми, скарги пацієнта, прослеживающиеся протягом 1-2 місяців. Болі в серці, тахікардія, відчуття нестачі повітря, пульсація судин шиї, стомлюваність розцінюються лікарями як ймовірні симптоми НЦД. Дана симптоматика має чітку зв’язок зі стресовими ситуаціями, періодом гормональних перебудов.

Інформативними методами дослідження при НЦД є:

 • ЕКГ з гіпервентиляцією – виконання протягом трьох хвилин фіксованих вдихів і видихів з подальшим проведенням ЕКГ.
 • Ортостатична проба – спочатку роблять ЕКГ лежачи, потім після 10 хвилин стояння.
 • Лікарські проби (з використанням β-адреноблокаторів, калієва) – ЕКГ проводять через годину після прийому 80 мг Обзидан, Індерал, Анаприліну.
 • Нейроциркуляторна дистонія – лікування

  Як лікувати нейроциркуляторну дистонію у конкретному випадку – лікарі визначають після встановлення причини її розвитку. У терапії патології центральне місце займають немедикаментозні методи. Вони допомагають підвищити адаптивні механізми організму, швидко підлаштовуватися під мінливі умови. Загартовуючі процедури, спортивна гімнастика, плавання, легка атлетика, доповнюються раціональною психотерапією і нормалізацією режиму праці, дають результат. Позитивний вплив надають фізіотерапія (лікувальні ванни, електросон, електрофорез), грязелікування.

  Нейроциркуляторна дистонія – клінічні рекомендації

  Після виставлення діагнозу нейроциркуляторна дистонія рекомендації, видані лікарем, підлягають неухильному дотриманню. Для виключення НЦД лікарі радять уникати стресових ситуацій (усунути конфліктні ситуації, усунути розлади в сім’ї). Окрема увага приділяється санації хронічних вогнищ інфекції в організмі. Впоратися з НЦД допомагають бесіди з психотерапевтом, аутотренинги.

  Нейроциркуляторна дистонія – препарати

  Нейроциркуляторна дистонія, НЦД, завжди лікується комплексно. Не існує унікальних схем терапії, тому в кожному випадку препарати і методи лікування підбираються індивідуально. Серед використовуваних лікарських засобів можна відзначити наступне групи препаратів:

  • седативні засоби – Пустирник, Валеріана;
  • транквілізатори – Діазепам, Еленіум, Реланіум;
  • комбіновані засоби – Беллоід, Белласпон;
  • ноотропи – Пірацетам, Фенотропіл;
  • бета-адреноблокатори – Анаприлін, Обзидан, Індерал.