Що показує ЕЕГ головного мозку у дітей, і як проводять обстеження?

By | 03.11.2018

Що показує ЕЕГ головного мозку у дітей, і як проводять обстеження?
Що показує ЕЕГ головного мозку у дітей, як проводиться – основні питання батьків. Дане обстеження допомагає проаналізувати роботу органу, реакцію на подразники. Процедура важлива при діагностиці прихованої епілепсії і неврологічних розладів.

Дослідження роботи головного мозку – часте обстеження, призначається дітям. Отримана інформація допомагає лікарям визначити стан нервової системи, інтенсивність мозкової діяльності. Щоб повністю розібратися, що показує ЕЕГ головного мозку у дітей, необхідно зрозуміти суть методу дослідження.

Що таке ЕЕГ в медицині?

Електроенцефалографія (ЕЕГ) – метод діагностики роботи нервової системи, заснований на зчитуванні імпульсів, що посилаються головним мозком. Головною структурною одиницею нервової системи, в яку входить і головний мозок, є нейрон. Ці клітини здатні не тільки проводити, але і самостійно генерувати електричні імпульси. Безпосередньо ці коливання і вловлює електроенцефалограф – прилад, за допомогою якого проводять обстеження. По суті, одержувана енцефалограма – це зображена на папері діяльність головного мозку.

Методи дослідження ЕЕГ

Дослідження (ЕЕГ) головного мозку допомагає не тільки оцінити функціональну активність органу, але і простежити всі етапи якісного розвитку нервової системи. Лікарям вдається виявити наявні передумови для розвитку патологій і своєчасно призначити їх корекцію. Крім ЕЕГ, лікарі можуть призначити і ЭхоЭг – ехо энцефалографию. Основна відмінність цієї методики полягає у використанні для діагностики ультразвукових хвиль. Вони направляються всередину головного мозку і, відбиваючись від нього, фіксуються апаратом.

Що показує ЕЕГ головного мозку у дитини?

ЕЕГ головного мозку у дітей може призначатися як з діагностичною метою, так і в процесі лікування. Лікарі відправляють дитини на процедуру при підозрі на патологію нервової системи або вже при наявності певних симптомів. Епілептиформна активність на ЕЕГ у дитини вказує на приховані форми епілепсії. З допомогою процедури фахівцям вдається встановити:

 • осередки судомної активності, їх локалізацію;
 • етап і стадію патологічного процесу;
 • ефективність проведеного лікування.

Електроенцефалографія – свідчення

Электроэнцефалограмма мозку призначається лікарем-невропатологом. Безпосередньо фахівці цього профілю займаються терапією захворювань нервової системи. Говорячи про те, що показує ЕЕГ головного мозку у маленьких дітей, серед порушень підлягають обстеженню лікарі називають:

 • запаморочення;
 • головний біль;
 • непритомність;
 • безсоння;
 • порушення роботи ендокринної системи;
 • неврози (заїкання, нервові тики);
 • нічний енурез;
 • затримка психомоторного і мовного розвитку;
 • пухлини головного мозку;
 • черепно-мозкові травми;
 • перинатальне ураження нервової системи;
 • дитячий церебральний параліч;
 • хвороби судин голови, що викликають порушення мозкового кровообігу.

ЕЕГ головного мозку – протипоказання

Розібравшись, що показує ЕЕГ головного мозку у дітей, необхідно зазначити, що обстеження можливо не завжди. Абсолютних протипоказань до здійснення процедури не існує. Методика обстеження абсолютно нешкідлива. В ході її проведення головний мозок не піддається опроміненню. Прилад тільки знімає вироблені органом імпульси. Враховуючи таку особливість методу і його безневинно, можна без побоювань проводити ЕЕГ дитині до року.

У більшості випадків діагностику у грудних дітей здійснюють під час сну. Перед тим як проводиться електроенцефалографія спеціаліст уважно оглядає поверхню голови на цілісність шкірних покривів. У місцях, де є подряпини, відкриті ранки, висип або шви після оперативного втручання, електроди не встановлюються.

Як проводиться ЕЕГ головного мозку?

Після того як дитині видано направлення на обстеження, батьки часто задаються питанням, як роблять ЕЕГ головного мозку.

 • Процедура проводиться в спеціальній затемненій кімнаті.
 • На голову дитини надягають спеціальну шапочку, яка забезпечена електродами.
 • Перед розташуванням їх на поверхні шкіри голови кожен електрод змащують спеціальним гелем розчином. Це виключає утворення повітряної подушки між шкірою голови і електродом. При необхідності дані ділянки можуть попередньо оброблятися і спиртовим розчином для видалення жиру.
 • Підготовка до ЕЕГ головного мозку

  Перед тим як проводиться ЕЕГ головного мозку у дітей, лікарі видають докладні рекомендації батькам щодо особливостей підготовки. Якщо дитина активна, постійно збуджений, можуть бути призначені заспокійливі препарати. Крім того, вплинути на психоемоційний стан дитини можуть і деякі продукти: шоколад, какао, чай повинні бути виключені з меню за добу до дослідження.

  Волосся повинні бути чистими, заборонено використовувати лаки, пінки для волосся. Дівчаткам перед проходженням процедури необхідно розпустити волосся і зняти всі прикраси з голови: шпильки, сережки повинні бути відсутніми. Обов’язковою умовою є прийом їжі за 2 години до дослідження. Зниження концентрації глюкози в крові відбивається на розумовій діяльності, тому можливе спотворення результатів обстеження.

  Процедура ЕЕГ головного мозку

  Дане обслуговування є складною процедурою, яка складається з декількох послідовних етапів:

 • Зняття даних активності головного мозку в стані спокою. Новонародженим проводять під час сну.
 • Проба з закриванням та відкриванням очей. Лікарі фіксують зміну мозкової активності при переході організму зі стану відпочинку в активний стан.
 • Проба з гіпервентиляцією – пацієнта просять зробити кілька глибоких вдихів. Це допомагає виявити приховану форму епілепсії.
 • Фотостимуляція – реакція організму на світловий подразник. При закритих очах повторюють кілька спалахів світла. Проба допомагає виявити епілепсію. Якщо говорити про те, скільки триває ЕЕГ головного мозку, то вся процедура займає 30-40 хвилин. Розшифровка електроенцефалограми головного мозку здійснюється лікарем.
 • ЕЕГ головного мозку – розшифровка показників

  Після того, як здійснено ЕЕГ головного мозку, розшифровка результатів проводиться спеціалістом. Отримати результат на руки можна в день дослідження, однак самостійно розібратися в ньому не вийде. Накреслені криві лінії незрозумілі звичайній людині, тому розшифровка ЕЕГ головного мозку у дітей проводиться спеціалістом. Значення норми основних показників встановлені для кожного віку дитини. Їх діапазон зазначено в таблиці нижче.

  ОСНОВНІ РИТМИ ЕЕГ

  Бета-ритм

  14-18 Гц

  Альфа-ритм

  8-13 Гц

  Тета-ритм

  4-7 Гц

  Дельта-ритм

  0,5-3 Гц