СПКЯ, що це: лікування, симптоми, вагітність

By | 20.08.2015

За рахунок цього порушується процес дозрівання яйцеклітин в яєчниках, що призводить до значних труднощів із зачаттям. Поговоримо докладніше про те, що таке СПКЯ в гінекології.

СПКЯ, що це: лікування, симптоми, вагітність

В медичних записах можна побачити абревіатуру СПКЯ — що це? Так скорочено називають синдром полікістозних яєчників, який є гормональним захворюванням. При такому захворюванні яєчники збільшуються за рахунок того, що в них з’являються заповнені рідиною пухирці. За рахунок цього порушується процес дозрівання яйцеклітин в яєчниках, що призводить до значних Труднощів із зачаттям. Поговоримо докладніше про те, що таке СПКЯ в гінекології.

Причини Симптоми Діагностика Лікування СПКЯ і вагітність

СПКЯ, что это: лечение, симптомы, беременность

Причини

СПКЯ пов’язаний зі зниженою чутливістю тканин організму до інсуліну, його в крові хворих утворюється дуже багато, а чоловічі гормони при СПКЯ виробляються яєчниками більш активно за рахунок його впливу.

Інші причини СПКЯ:

   • спадковість; • наявність зайвої ваги у будь-якого ступеня; •

Цукровий діабет

  .

Симптоми

Симптоми СПКЯ відрізняються різноманітністю. Проявляються вони у жінок різного віку, починаючи з періоду статевого дозрівання.

Ознаки СПКЯ:

   • надмірний ріст волосся на животі, грудях і обличчі; • повна відсутність менструації, серйозні збої циклу; •

Жирна шкіра

   з прищами на обличчі, грудях і спині; • швидко жирнеющие біля коренів волосся; •

Різке облисіння

   ; • ожиріння або поява надмірної ваги, при якому жирова клітковина відкладається на стегнах і талії; •

Жіноче безпліддя

  .

Окрема група симптомів при синдромі полікістозних яєчників – це симптоми діабету. До них відносяться:

  • посилене сечовиділення; • інфекції шкіри; • молочниця; • повнота.

Хвороба може протікати і непомітно. У 20% випадків спостерігається майже безсимптомний синдром СПКЯ.

Діагностика

Щоб поставити діагноз полікістоз яєчників, потрібно провести повноцінну діагностику. Вона складається з декількох етапів:

Огляд гінеколога-ендокринолога, під час якого лікар дізнається про наявність або відсутність ознак захворювання, відзначить розмір яєчників. УЗД органів малого тазу з використанням вагінального датчика. Саме на УЗД ознаки СПКЯ видно найкраще. Таким чином, виявляють, наскільки сильно збільшений розмір яєчників і як багато неовулированных фолікулів там є. Аналізи гормонів плазми крові. Їх можна здавати тільки в певні дні, відповідно менструальному циклу пацієнтки для максимальної інформативності. Біохімічний аналіз крові. Визначення чутливості до інсуліну за допомогою перорального тесту.

При виявленні ознак захворювання лікар може призначити додаткові діагностичні процедури.

Після проходження діагностики можна почути діагноз склерополикистоз яєчників. Що це таке? Це ще одна назва СПКЯ.

Лікування

Якщо пацієнту поставили діагноз СПКЯ — то що це значить? Перш за все, йому необхідно лікування. Визначають його в кожному випадку індивідуально. Лікування СПКЯ залежить від того, наскільки вираженими є симптоми і хоче жінка завагітніти.

Якщо є ожиріння, то починають з приведення маси тіла в норму. Без цієї процедури та ліки можуть не мати очікуваного ефекту.

Розглянемо поетапно, як вилікувати СПКЯ при ожирінні:

Приведення маси тіла в норму. Починають з корекції харчування. Дієтичне харчування при СПКЯ передбачає зниження кількості калорій до двох тисяч в день. Насичені жири при такій дієті можуть становити до третьої частини раціону хворого. Також практикують проведення розвантажувальних днів і підвищення фізичної активності хворого. Заодно вправи підвищують чутливість до інсуліну м’язів. Медикаментозне лікування, спрямоване на усунення порушень ліпідного та вуглеводного обміну та гормональних порушень, відновлення регулярного менструального циклу і позбавлення від інших ознак захворювання. Стимуляція при СПКЯ овуляції, коли виключені інші чинники безпліддя.

Як лікувати СПКЯ, якщо ожиріння немає? У цьому випадку, пропускають перший етап нормалізації ваги, переходячи відразу до консервативного лікування, яке є медикаментозним.

Найбільш часто використовувані препарати:

«Метформін». Препарати з групи бигуанидов спрямовані на коригування рівня глюкози в організмі і виправляють порушений вуглеводний обмін. Їх застосовують від трьох до шести місяці в індивідуальних дозах. «Кломіфен-цитрат». Він стимулює овуляцію. Застосовують його на п’ятий-десятий день циклу, після чого у шістдесяти відсотків пацієнток овуляція відновлюється. «Пергонал» і «Хумегон». Застосовують у тому випадку, якщо попередній препарат не подіяв. Комбіновані Оральні контрацептиви, які мають антиандрогенные властивості. Вони відновлюють цикл жінкам, які не планують народжувати дитину.

Якщо медикаментозне лікування виявляється неефективним, то переходять до хірургічного втручання. Але вторинний СПКЯ після успішного лікування теж можливий.

СПКЯ і вагітність

Багатьох цікавить, чи можна завагітніти при СПКЯ. Так, це можливо. Але така вагітність має високий ризик виникнення ускладнень. Серед них:

Плацентарна недостатність;

   • загроза переривання вагітності; • загибель плоду всередині; •

Хронічна гіпоксія плоду

  .

Погіршує перебіг вагітності наявність ожиріння. Також після пологів може з’явитися гіпогалактія.

Варто переживати про зачаття при СПКЯ, як завагітніти, як виносити здорову дитину? Всі ці питання в компетенції лікаря-репродуктолога. Саме цей фахівець може діагностувати захворювання, призначити правильний курс лікування і здійснити вашу мрію.